A behajtani tilos tábla kitépésével megváltoztatták a forglami rendet
közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény
Jó poénnak gondolták, hogy megfordítanak egy Behajtani tilos táblát. Annyira részegek voltak, hogy végül ennél is nagyobb butaságot csináltak.
Dani és Sanyi egy hétköznapi nyárestén egymásba karolva indultak szálláshelyükre a Balaton-parti település diszkójából. Előtte helyi kamaszokból álló társasággal ittak késő délutántól, ám a kiszemelt lányok végül nemet mondtak, így 11 körül magukban baktattak hazafelé – így indul a közlekedési ügyek bírósági utóéletét bemutató sorozatunk eheti sztorija.
Nem fordult a tábla, Sanyi rázuhant a motorháztetőre
Szűkös egyirányú utcában próbáltak haladni a kétoldalt parkoló autók között, amikor egy kereszteződéshez érve belekötöttek az ott álló Behajtani tilos táblába. Némi tanakodás után úgy döntöttek, poénból 180 fokkal elfordítják a piros-fehér lemezt.
Az erősebb testalkatú Dani felajánlotta ivócimborájának, hogy álljon fel a vállára, úgy eléri a táblát. Sanyi taposta a tenyerét, majd a vállára térdelt, de csak hosszú szerencsétlenkedés után sikerült barátja vállára felállni, ám a lemez nem mozdult. Addig erőlködött, mígnem lezuhant haverja válláról, éppen a mellettük parkoló BMW motorháztetejére. Valószínűleg a sok piától, de nem nagyon fájlalta semmijét, bár az autó csúnyán behorpadt, nem riasztott be, így módosítottak a terven.
Ha már nem sikerült megfordítaniuk, úgy döntöttek, tőből szedik ki a táblát. Jött-ment pár ember a közelben a mintegy 15 percig tartó akciójuk alatt, de senki nem szólt rájuk, így végül sikerült kirángatniuk a fémcsövet a helyéről.
Éppen arra sétált két rendőr
Ahogy mondani szokták, mint akik jól végezték a dolgukat, lefektették a táblát a földre, és irányba vették a nyaralás idejére bérelt apartmanjukat. Abban az órában kevés autó közlekedett a környéken, de egyértelmű, hogy súlyos balesetveszélyt idéztek elő hülyeségükkel.
Nagyon messzire nem jutottak, pár száz méterrel arrébb belebotlottak két nyugisan sétáló rendőrbe. Az egyenruhásoknak fogalmuk sem volt, hogy mit tett pár perccel korábban a két fiú, csak az lett számukra egyértelmű, hogy csont részegek. Ezért igazoltatták őket.
Simán megúszhatták volna a rendőrök részéről rutin ellenőrzésnek indult okmányátnézést, de az alkohol, vagy a gyávaság miatt, szinte egymás szavába vágva elmesélték a Behajtani tilos tábla kiszedését. Valószínűleg még ekkor sem fogták fel tettük súlyát, sima csínytevésnek gondolták. A rendőrök azonban onnantól másként álltak hozzájuk, bevitték őket a kapitányságra.
Gyanúsítotti kihallgatás: azt hitték, poén
Több órának el kellett telnie, hogy az elfogyasztott alkohol olyan szinten kiürüljön a szervezetükből, kihallgathassák őket a rendőrök. Nem sokkal később „közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény” elkövetésével, és rongálással gyanúsították meg őket. A tizennyolcadik életévüket még be nem töltött fiúk szülei Janklovics Ádám közlekedési ügyvédhez fordultak, aki a Vezess segítséget kérő olvasóinak is ad jogi tanácsokat.
Mi ez a bűncselekmény?
Jogásznyelven megfogalmazva a közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény eredménye, azaz a magatartás következménye a közúti közlekedés biztonságának veszélye, olyan helyzet, amely nagy valószínűséggel, de nem szükségszerűen magában foglalja a sérelem, baleset bekövetkezésének lehetőségét.
Vagyis ilyen esetekben az a magatartás büntetendő, ami alkalmas veszélyhelyzet előidézésre.
A fiúk a gyanúsítotti kihallgatások, majd a bírósági tárgyalás alatt beismerő vallomást tettek. A tábla kiszedésére nem tudtak érdemi magyarázatot adni, azt mondták, hogy poénnak hitték. Meg ugye részegek voltak.
Milyen ítéletet hozott a bíróság?
Szerencséjükre a gyorsan kiderült csínytevést azonnali tábla visszahelyezés követte, így nem következett be baleset, a BMW-ben keletkezett kárt pedig a szüleik felesben kiegyenlítették. Végül mindketten 6 hónapnyi börtönbüntetést kaptak, amit 1 év próbaidőre felfüggesztettek.
Enyhítő körülményként értékelte a bíróság a beismerő vallomásokat, megbánó magatartásukat, és az anyagi ár gyors megtérítését is. Ugyanakkor a bíróság rögzítette, hogy magatartásukkal a vádlottak olyan helyzetet idéztek elő, „amely megteremtette a mások életének, testi épségének, vagy jelentős anyagi kár bekövetkezésének lehetőségét”.
A bíróság szerint a vádlottak személyére, az eljárás során tanúsított magatartásukra figyelemmel „alaposan feltehető, hogy a büntetés célja a szabadságvesztés végrehajtása nélkül is elérhető”, ezért kaptak próbaidőt a srácok.
a cikk a vezess.hu oldalán is megjelent