Ittas vezetés I.
Európában vannak olyan országok, ahol bizonyos alkoholszint alatt lehet járművet vezetni, de Magyarországon erre nincsen lehetőség, hiszen a zéró tolerancia van hatályban. Ha Magyarországon valaki ellen ittas vezetés miatt indítanak eljárást, akkor kétfajta eljárásra számíthat: szabálysértési vagy büntetőeljárásra. Hogy melyiknek a lefolytatására kerül sor, az egy dologtól függ, hogy az illető vérében milyen mennyiségben van jelen az alkohol, vagyis vérének mennyi az alkoholkoncentrációja.
Tegye fel kérdését szakértőnek! A Dr. Székely Ügyvédi Iroda válaszol!
Az ittas járművezetés bűncselekménye már a szeszes italtól befolyásolt állapotban történő járművezetéssel megvalósul. Az alkoholos befolyásoltság fennállása akkor állapítható meg, ha a véralkohol-koncentráció foka és klinikai tünetek alapján arra a következtetésre lehet jutni, hogy a járművezető a szeszes ital fogyasztása miatt nem képes a biztonságos vezetésre. Az alkohol ugyanis feloldja a morális, etikai gátlásokat, növeli a reakcióidőt.
Az alkoholos befolyásoltság meglétének vizsgálatakor a véralkohol-vizsgálat eredménye az irányadó:
- 0,30 alatt negatív,
- 0,31-0,50 között: ivott, de alkoholosan nem befolyásolt,
- 0,51-0,80 között: igen enyhe,
- 0,81-1,50 között: enyhe,
- 1,51-2,50 között: közepes,
- 2,51-3,50 között: súlyos,
- 3,51 felett igen súlyos fokú az alkoholos befolyásoltság, heveny alkoholmérgezés fennállása sem zárható ki.
Kötelező a vizsgálatot vérvétellel (vizeletvétellel) végezni, ha a járművezető
- megtagadja az alkoholszondás ellenőrzést,
- a nyilatkozat vagy a jegyzőkönyv aláírását,
- véralkohol-vizsgálatot kér,
- 8 napon túli sérüléssel vagy annál súlyosabb kimenetellel járó közlekedési balesetet okozott,
- az alkoholszonda megfújására alkalmatlan állapotban van,
- szervezetében más, az ítélő- vagy cselekvőképesség hátrányosan befolyásoló szer (pl. gyógyszer, kábítószer) jelenléte valószínűsíthető.
A törvény a szeszes italtól befolyásolt állapottal azonos módon bünteti a vezetői képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt történő járművezetést (bódult állapotban történő járművezetés). Ilyen szernek tekinhetők a kábítószer és a pszichotróp anyagok. (A kábítószerek felsorolását 1/1968. (V. 12.) BM-EüM együttes rendelet mellékletei, a pszichotróp anyagok jegyzékét az 1979. évi 25. törvényerejű rendelet melléklete tartalmazza.) A vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatti járművezetés csak az eset összes körülményeinek, az elsődleges orvosi vizsgálat, a tájékozódó és megerősítő toxikológiai és esetleges alkoholos vizsgálatok adatai alapján állapítható meg.